علت سرماخوردگی های مکرر چیست ؟

علت سرماخوردگی های تکراری

با نزدیک شدن فصل سرما شاید یکی از مهمترین دغدغه‌های سلامتی برای اکثر ما سرماخوردگی باشد ،امروز در مجله سلامت با دلایل اصلی سرماخوردگی آشنا خواهید شد.البته به زودی در یک مقاله جامع راهکارهای پیشگیری و درمان سرماخوردگی را نیز برایتان بازگو خواهیم کرد.

بخش ۱: شایع‌ترین دلایل سرماخوردگی؟

سرماخوردگی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مجاری تنفسی فوقانی محسوب می‌شود. گرچه اغلب مردم تصور می‌کنند که با پوشیدن لباس گرم در زمستان و قرار نگرفتن در معرض هوای سرد، می‌توان مانع از سرماخوردگی شد، اما باید بدانید که چنین تصوری افسانه‌ای بیش نیست. عامل اصلی در سرماخوردگی‌ها یکی از ۲۰۰ نوع ویروس موجود در جهان است!

سرماخوردگی متعارف، با تنفس ذرات ویروسی که از عطسه، سرفه، صحبت کردن شخص مبتلا به سرماخوردگی یا پاک کردن بینی‌اش در هوا پخش می‌شود، منتشر می‌شود. همچنین ویروس سرماخوردگی با لمس سطوح آلوده‌ای که شخص مبتلا لمس نموده نیز قابل انتقال است.

رایج‌ترین مکان‌های تجمع ویروس‌ها، دستگیره در، تلفن، اسباب‌بازی کودکان و حوله می‌باشد. براساس اعلام کمیته ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، ویروس‌های عفونی( که عامل اغلب سرماخوردگی‌ها هستند) تا سه ساعت بر روی سطوح سخت و دست‌ها زنده می‌مانند.

شناخته‌شده‌ترین ویروس‌ها را می‌توان به چند گروه انگشت‌شمار طبقه بندی نمود از آن جمله: ویروس‌های عفونی انسانی، ویروس عفونی مشترک انسان و حیوان، ویروس آنفولانزا و ویروس آدنو.

از جمله متعارف‌ترین عاملین اصلی سرماخوردگی می‌توان به ویروس syncytial تنفسی که به ریه و دستگاه تنفسی تحتانی مرتبط است، اشاره نمود. البته، بسیاری از ویروس‌ها هستند همچنان ناشناخته باقی مانده‌اند تا روزی که پیشرفت‌های جدیدی در علم حاصل گردد.

سرماخوردگی در فصل پاییز و زمستان بسیار شایع است. از اساسی‌ترین فاکتورها می‌توان به شروع سال تحصیلی و تمایل افراد به ماندن در خانه اشاره کرد.

به‌علاوه هوا رو به خشکی رفته و همین عامل خشکی هوا، خشکی مجاری بینی را هم به همراه دارد که خطر ابتلا به عفونت را چند برابر می‌کند. میزان رطوبت در هوای سرد کاهش می‌یابد؛ و شرایط آب و هوایی خشک با رطوبت پایین، زمینه را برای حیات طولانی ویروس سرماخوردگی فراهم می‌کند.


بخش۲: ویروس سرماخوردگی

ویروس‌هایی که منجر به سرماخوردگی می‌شوند:

  1. ویروس‌های عفونی انسانی(HRVs)

این گروه از ویروس‌ها که بالغ بر ۱۰۰نوع می‌باشند، در زمره شناخته‌ترین عوامل سرماخوردگی به حساب می‌آیند. بر اساس گزارشات کمیته ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی، بین ۳۰٪ تا ۵۰٪ از سرماخوردگی‌ها ناشی از ویروس‌های همین گروه می‌باشند. همچنین این گروه از ویروس‌ها در دمای داخل بینی انسان به خوبی امکان رشد می‌یابند.