دانستنی های مفید دندانپزشکی

دانستنی های مفید دندانپزشکی

اگر به یکی از داروخانه‌های سطح شهر، سری بزنید انواع و اقسام دهانشویه‌ها را خواهید یافت که ممکن است در انتخاب دهانشویه مناسب سردرگم شوید. برخی از آنها حس طراوت و تازگی به دهانتان می‌بخشند و بوی بد دهان را از بین می‌برند، برخی دیگر نیز به دلیل داشتن ماده «فلوراید» می‌توانند از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کرده و پوسیدگی‌های اولیه دندان‌ها را ترمیم کند. اگرچه دهانشویه‌ها جای مسواک و نخ دندان را نمی‌گیرند، اما دندانپزشکان استفاده از آنها را برای کامل شدن بهداشت دهان و دندان‌ توصیه می‌کنند. برخی دیگر از دهانشویه‌ها نیز اثرات درمانی دارند و در کنترل بیماری‌های لثه مؤثرند.
بوی تنفس شامل یک ادراک شخصی بعد از استشمام هوای تنفسی می باشد که می تواند مطبوع، نا مطبوع و یا حتی آزار دهنده باشد. در صورت ناخوشایند بودن به آن هالیتوزیس میگویند. این اصطلاح به هر حال مترادف با بوی بد دهان نمی باشد زیرا منشاء بوی بد دهان از حفره دهان است. نباید با بوی حاصل از جذب غذاهایی مانند سیر یا سیگار کشیدن اشتباه گرفته شود زیرا این بوهای نا خوشایند یک مشکل در سیستم سلامتی را نشان نمی دهند. همچنین در هنگام صبح و هنگام بیدار شدن یک بوی نامطبوعی از دهان استشمام می گردد که ناشی از کاهش جریان بزاق و افزایش تخمیر در طی شب می باشد و خودبخود بعد از صرف صبحانه یا رعایت بهداشت از بین می رود که این نیز نباید با بوی بد تنفس اشتباه گرفته شود. وجود یک بوی بد تنفسی پایدار یک مشکل پاتولوی را نشان می دهد.
رعایت بهداشت دهان و دندانها و مسواک کردن جزء عادات رایج و بسیار خوب مردم است. معمولا مسواک کردن با خمیر دندان انجام میشود. هرچند که عمل مکانیکی مسواک کردن در پاکیزه کردن دندانها و دهان مؤثر است، استفاده از خمیردندان مناسب باعث می شود که محافظت از دندانها و تمیز شدن محیط دهان بهتر و بیشتر انجام شود. برای توضیح بیشتر درباره خمیر دندان بهتر است به ترکیبات خمیر دندانها که اجزا اصلی آن در تمام خمیردندانها یکسان و مشابه است اشاره شود.
استفاده از نخ دندان نقش بسيار مهمي در رعايت بهداشت دهان و دندان دارد. نخ دندان پلاك ها و باكتري‌هايي را از بين مي‌برد كه مسواك شما به آنها دسترسي ندارد. اگر شما نخ دندان نزنيد در نظافت بيش از يك سوم سطح دندانتان كوتاهي كرده‌ايد. پلاك‌هاي دنداني عامل اصلي بيماري‌هاي لثه مي‌باشند. با حداقل يك بار استفاده از نخ دندان در طي روز، شانس به وجود آمدن اين پلاك‌ها به شدت كاهش مي‌يابد.